Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Otevřený závod – Vrchlabí

8. 4. 2017  Vrchlabí – otevřený závod, terčová, lovecký okruh

Tento závod, který pořádá LK ARNI Valteřice již druhým rokem, patří do soutěží 3D lukostřelby. Na úvod podotýkám, že já sám o podobných soutěžích mnoho nevím. Dříve jsem se o ně nezajímal, ale protože tento závod je otevřený i střelcům bez licence, tudíž komukoliv kdo má chuť to zkusit, zkusil jsem to i já. Nebylo to pro mne daleko, a s vědomím, že v nejbližší době se na jinou soutěž nedostanu, bylo rozhodování poměrně snadné.

Soutěž zařazuji (v porovnání se soutěžemi na jaké jsem byl zvyklý) do kategorie „nudné“. Čtrnáct stanovišť, na každém čtyři výstřely, spočítat výsledek a jde se dál. Okruh jsme prošli dvakrát, bez přestávky na oběd. Naštěstí jsem byl vybaven i pro krize tohoto druhu, a tak jsem hladem netrpěl. Sice to bylo trochu nepříjemné překvapení, ale brzy jsem pochopil, že to má svou logiku. Družstva se střídala na stanovištích v přesném sledu, a kdyby družstva postupně trávila čas na obědě, nabouralo by to plynulost závodu. Také na dvou místech okruhu byla občerstvovací stanice s teplým čajem, kávou a sušenkami, takže to trochu vyvažovalo absenci oběda. 

Když to ale vezmu z pohledu lukostřeleckého, byla to velká zkušenost a hlavně prověrka schopností. Terče na dálku i na blízko, do kopce i z kopce, na volném prostranství i zastavěné mezi stromy. Některá stanoviště se střílela z místa, jiná zase každý šíp z jiné mety. Díky malému množství výstřelů, nebyla moc šance se „zastřílet“. Proto velmi záleželo na správném odhadu a dobrém výstřelu už na první ránu. Poznal jsem to mnohokrát na vlastní kůži. Některé terče poměrně snadné se mi nedařilo zasahovat, jindy zase velmi nepravděpodobnou metu jsem zasahoval dobře. V mém případě byla na vině žalostná tréninková příprava a velmi málo zkušeností především s delšími vzdálenostmi. Na soutěži bylo možno zahlédnout střelce jak s dlouhými luky a dřevěnými šípy, až po střelce s olympijskými luky vybavené všemi vymoženostmi, a několik kladkových luků vybavených zaměřovači. 

Se svým výsledkem jsem nebyl nijak zvlášť spokojen, ale v závěru po zhlédnutí výsledkové listiny se mi nálada trochu vrátila, neboť jsem zjistil, že řada dalších střelců mělo podobné výsledky jako já. Chce to trochu více potrénovat, získat více jistoty pro zásahy a je velká šance se posunout se o pár příček výš. No, pro začátek by stačilo omezit situace typu „Sakra, jak jsem mohl tenhle terč tak blbě minout?!“ :-)

Takže snad příště to bude lepší.

Bob

Odkaz na stránky s výsledky:

zde