Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

O lukostřelbě

Objev luku patří společně s ohněm a kolem mezi tři největší objevy lidstva. Luk je jeden z nejstarších nástrojů úzce spojených s historií člověka. V nejranější historii pomáhal zajistit člověku obživu, poté bránit vlastní území a dobývat nová. Lukostřelba není jen sportovní odvětví, je to způsob relaxace, umění pohybu a objev nového světa, který se snadno může stát inspirující součástí Vašeho životního stylu. Když jste před v roce 2004 dali do vyhledavače pojem lukostřelba, vešli jste se do několika set odkazů, které z valné většiny směřovali do sportovního odvětví lukostřelby dle pravidel FITA.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dnes už se pohybujeme ve statisících odkazech, které nám nabídnou i zábavnější, historičtější a v posledních letech velmi oblíbenou tradiční nebo instinktivní lukostřelbu.

Lukostřelba co nás baví – intuitivní lukostřelba

BetkaSetkáte se s různými pojmy: tradiční, instinktivní, historická, bojová, lovecká, meditační, klasická…. Všechna tato přízviska mají něco společného. Dělají je lidé, které baví střílet, nejsou podporováni nadnárodními sportovními komisemi a mají nekonečnou možnost realizace střelby. Mohou napodobovat lov, hrát si na válečníky, jezdit na koni, zkoušet asijské disciplíny, dobývat hrady nebo jen tak vymýšlet zábavné lukostřelecké variace. Střílí v přírodních scenériích na pohyblivé terče nebo z různých střeleckých postů. Využívají vlastní fantazii a kreativitu, zdokonalují se v disciplínách, střílejí rychle a efektivně. Ve většině případů vznikají menší zájmové kluby nebo jednotlivci, kteří střílejí pro radost a mají tu odvahu organizovat místní, celostátní i mezinárodní soutěže.

Používají luky, které vycházejí z historické předlohy a nejsou zdobeny zdokonalujícími prostředky. Někteří střelci dávají přednosti čistě tradičním – přírodním materiálům (dřevo, bambus, rohovina, šlachy …), jiní v zájmu efektivity a dostupnosti používají moderní komponenty (laminát, barvená brčka, plastové končíky, terčové hroty…). Ve většině případů, však používají dřevěné šípy.

Co je to sportovní lukostřelba?

Sportovní odvětví postavené na profesionálních základech a přesně definovaných pravidlech. Řídí se Mezinárodní lukostřeleckou organizací FITA, která dává lukostřelbě tohoto typu přesná vymezení. Pro střelbu se používá moderních materiálů zvyšujících výkon střelce. Statická terčová střelba se v posledních letech rozrostla o akčnější disciplíny jako terénní a 3D lukostřelba.

Naše lukostřelba je tradiční (intuitivní)

Dle významu slov instinktivní a intuitivní, které si snadno můžete najít ve slovníku, jsme se rozhodli pro slovo intuitivní. V rámci instinktu se při střelbě neřídíme pudy, nýbrž rozumem a zkušeností, což hraje významnou roly při rychlém rozhodování pod časovým tlakem. Náš pohled na lukostřelbu se váže k historickým kořenům. Používáme ale moderních komponentů, abychom propojili materiálovou nabídku moderní doby a intuitivního stylu střelby. Lukostřelba se tak stává dostupná pro každého střelce. S lukostřelbou si rádi hrajeme a od toho se také odvíjí různorodé akční disciplíny, které jsou náročné na čas a zkušenosti střelce. V pravidelných trénincích jednotlivých disciplín se pak trénuje technika a základní návykové prvky.

20151001_165315

Ochutnávka disciplín, které si u nás můžete vyzkoušet

Terčovka, střelba na pohyblivé nebo kutálející se terče, oblouková střelba, noční střelby s osvětlenými šípy nebo místem dopadu, střelby do kopce, z kopce, střelba na vodní plochu, průstřely terčem, kombaty, osvobození rukojmího, rychlostní disciplíny, ale i nácvik hromadných lukostřeleckých exhibic.

Jsme otevřenou organizací pro sportovně založené děti i dospělé. Spodní hranice je určena šikovností dítěte (cca 7 let) a horní hranice není omezena. Kromě pravidelných tréninků pořádáme semináře, letní tábory a soutěže. Ke střelbě užíváme dřevěných nebo dřevo-laminátových luků v základním provedení. Šípy preferujeme dřevěné s přírodním opeřením a terčovým hrotem.

Jsme vstřícní k individualitě každého člověka a jeho potřebám.

© Leontýna Babuková

Instinkt (z lat. instinguo, instinctus, pobídnout, podnítit) je stereotypní, nutkavé a přitom účelné chování, které není výsledkem učení ani zkušenosti Intuice (z lat. in-tueor, in-tuitum; českými synonymy tušení) znamená vhled nebo náhled a v současném užití obvykle označuje schopnost rychlého chápání, odhadu a rozhodování, které není zprostředkováno vědomým uvažováním a ačkoli bývá provázeno pocitem jasnosti a jistoty, není podloženo zjevnými důvody. Intuice může být podmíněna zkušeností a hraje významnou úlohu jak pro rychlé rozhodování pod časovým tlakem, tak také v umění a v každé tvořivé činnosti vůbec. Kopírováno z www.wikipedie.cz